Martyna Malicka

4 pomysły na urozmaicenie iglastego ogrodu

Dzisiejszy post kierowany jest do osób, które posiadają ogród i chciałyby coś w nim zmienić. Bardzo często spotykam się z efektem „iglastego ogrodu”, który jest po prostu nudny. W ciągu roku w jego wyglądzie nie zmienia się nic, a Ty chciałbyś lub chciałabyś widzieć kwiaty czy jesienne wybarwienia liści.

Większość z nas jest przekonana, że rośliny iglaste są łatwe w utrzymaniu i wyglądają w ogrodzie najładniej. Rośliny liściaste to zaś same kłopoty związane z grabieniem. Przez taki tok myślenia gdziekolwiek nie spojrzymy, otaczają nas ogrody iglaste, które prawie niczym się od siebie nie różnią i zupełnie nie wpisują się w otaczający nas krajobraz.

Mój post nie ma na celu krytykowania sosen, świerków, jodeł czy cisów lecz przekonanie, że iglaki nie muszą stanowić całości Twojej zielonej przestrzeni, a jedynie jej uzupełnienie.

Jeżeli masz dosyć patrzenia na tuje czy „choinki” wypełniające Twój ogród, przedstawiam 4 sposoby jak urozmaicić i upiększyć przestrzeń za oknami.

Byliny, byliny i jeszcze raz byliny!

 

Jeżeli Twój ogród ma szkielet złożony z drzew i krzewów i jesteś zadowolony z ich umiejscowienia na działce, postaw na byliny! Do wyboru masz ich naprawdę dużo. Od roślin mało wymagających, na suche i słoneczne stanowiska, po rośliny do wilgotnych i cienistych zakamarków.

Możesz tworzyć nowe rabaty z bylin, na przykład pomniejszając trawnik. Kolejnym rozwiązaniem jest sadzenie bylin, w pustych miejscach, na rabatach, na które wcześniej nie miałeś pomysłu.

Byliny mogą być ozdobą ze względu na piękne kwiaty czy liście. Dobieraj gatunki w taki sposób, aby wymieniały się kwitnieniem w trakcie sezonu. Wiele gatunków to rośliny miododajne, które wabią pszczoły czy motyle. W zależności od stylu Twojego ogrodu, możesz tworzyć wiejskie kompozycje z kilku gatunków roślin, albo minimalistyczne jednogatunkowe założenia. Inspiracji można znaleźć naprawdę dużo.

Trawy ozdobne solo lub z bylinami, czy krzewami

Kolejnym ogrodowym hitem, który naprawdę potrafi ożywić nasz ogród są trawy ozdobne. Wyglądają wspaniale gdy falują na jesiennym wietrze. Możemy tworzyć z nich duże powierzchnie złożone z jednego gatunku, lub tworzyć kompozycje z kilku, różniących się wysokościami, kształtami liści i kwiatów. Ich ogromną zaletą jest tempo wzrostu. Może warto pospolity żywopłot zamienić na rzędy traw ozdobnych? Zdobią ogród cały sezon, z wyjątkiem krótkiego okresu wiosną, gdy przycinamy je nisko, przy ziemi. Mimo to, ich majestatyczny wygląd jest tego warty. Trawy ozdobne możemy mieszać z kwitnącymi bylinami co daje wspaniałe efekty. Lekkie trawy łączone z formowanymi krzewami (np. w kule) też wyglądają bardzo ciekawie.

Drzewa i krzewy liściaste – nie bój się liści, igły są gorsze…

Jeżeli masz w swoim ogrodzie tylko rośliny iglaste, pomyśl o zasadzeniu drzew i krzewów liściastych. Warto w takiej sytuacji pomyśleć o większych zmianach, bo może nie będzie innej możliwości, jak zamiana niektórych iglastych egzemplarzy. Wszystko zależy od wymiarów Twojego ogrodu. Gatunków i odmian roślin liściastych jest cała masa. Musisz tylko uważać, aby Twoja działka nie zaczęła przypominać ogrodu botanicznego. Jest to częste zjawisko w źle zaprojektowanych ogrodach przydomowych. Gdy widzimy piękną roślinkę, bez chwili zastanowienia po prostu ją kupujemy. Efekt jest później taki, że w przypadkowych miejscach rosną rośliny, które nie tworzą razem żadnej kompozycji. Tworzenie spójnych rabat, które pasują do naszej przestrzeni to niełatwe zadanie i jeżeli nie czujesz się na siłach, zawsze możesz zgłosić się do architekta krajobrazu.

Rośliny liściaste dodają naszemu ogrodowi duszy. To dzięki nim każda pora roku ukazuje swoje wyjątkowe oblicze. Wymiana kwitnienia i jesienne przebarwienia liści tworzą niepowtarzalny klimat i to on powinien królować w ogrodzie. Rośliny iglaste mogą zasłaniać naprawdę nieatrakcyjne widoki, być tłem czy uzupełnieniem kompozycji.

W praktyce, sprzątania przy dorosłych iglakach jest znacznie więcej niż przy roślinach liściastych. Zbieranie igliwia wpadającego w korę jest znacznie bardziej uciążliwe niż grabienie liści raz w sezonie. Częstym zjawiskiem są puste rabaty, pod suchymi gałęziami dużych roślin iglastych – na przykład świerków. Jeszcze gorzej sprawa wygląda gdy nie mamy systemu nawadniania i całą wodę zabierają duże rośliny. Spadające igły zakwaszają glebę co często nie podoba się niektórym gatunkom roślin. Dlatego sadźcie swoje iglaki z rozwagą, sprawdzając jakie osiągną w przyszłości rozmiary.

Sadź rośliny grupami

Bardzo ważną i złotą zasadą, którą powinieneś zapamiętać na długo, jest grupowanie roślin tego samego gatunku. Mowa o mniejszych egzemplarzach takich jak byliny, trawy ozdobne czy małe krzewy. Rośliny posadzone pojedynczo, w wielkich odstępach od siebie nie będą wyglądały dobrze. Twórz kompozycje z mniejszej ilości gatunków ale z większej ilości sztuk. Zanim posadzisz rośliny sprawdź w internecie lub książkach, jaką osiągną szerokość i w takich odległościach sadź od siebie rośliny. Efekt „wow” uzyskasz tworząc kompozycje z barwnych plam, z niewielu gatunków, posadzonych ciasno obok siebie. Kora wtedy zniknie, a rabaty wypełnią kolorowe rośliny. Pielęgnacja takich rabat jest też znacznie prostsza, ponieważ gęste nasadzenia zagłuszą w przyszłości chwasty.

Ogród jest miejscem, w którym chcesz odetchnąć i odpocząć. Warto, aby zachwycał on kolorami i zapachami. Czekanie na kwitnienie, czy przebarwianie się poszczególnych roślin, wprowadza w nasze życie coś magicznego.

Książki dla architektów krajobrazu i nie tylko…

Dzisiejszy post przeznaczony jest dla osób, które interesują się architekturą krajobrazu, szukają nowej wiedzy i inspiracji. Może jesteś na początku swojej projektowej drogi, studiujesz i nie jesteś jeszcze na tyle pewny lub pewna siebie, żeby zacząć tworzyć swoje prace?

Zachęcam Cię do przeczytania mojego posta i uzupełniania swojej domowej biblioteczki.

Chciałabym przedstawić trzy pozycje książkowe, które często chętnie przeglądam. Uważam, że nie są to książki, które trzeba przeczytać od deski do deski. W dowolnej chwili w każdej z nich, możemy znaleźć coś, co stanie się inspiracją bądź wskazówką.

PODSTAWY PROJEKTOWANIA OGRODÓW Rosemary Alexander

Jest to książka, która w bardzo przystępny i obrazowy sposób opisuje podstawy, niezbędne do poprawnego projektowania ogrodów. Myślę, że każdej osobie, która zaczyna projektować, książka może okazać się bardzo przydatna. Jeżeli pierwsza rozmowa z klientem to dla Ciebie czarna magia, polecam podrozdział o wymaganiach właściciela ogrodu.

W tej pozycji znajdziemy instrukcje i porady jak planować w ogrodzie poszczególne funkcje, jak korzystać z sąsiadujących widoków, mierzyć działkę czy spadki terenu. Mimo, że projektuję już około 3 lat, często wracam do książki, aby na bieżąco odświeżać wiedzę. To co jest dla nas już oczywiste można pominąć i przejść do rozdziałów, które nas interesują. Myślę, że jest to książka warta uwagi, ponieważ projektowanie ogrodów to nie tylko dbanie o efekt wizualny. Jest to skomplikowany proces wymagający wielu analiz. Ta pozycja pozwala nam uporządkować niezbędną wiedzę.

140 PROJEKTÓW MAŁYCH OGRODÓW Andrew Wilson

Jak sam tytuł głosi w tej pozycji znajdziemy 140 przykładów małych ogrodów. Z pewnością każdy architekt krajobrazu będzie miał lub miał już okazję projektować mały ogród. Mogłoby się wydawać, że mały metraż wiąże się małą ilością prac projektowych. Wbrew pozorom jest to trudniejsze niż tworzenie projektu dużego ogrodu. Wynika to z konieczności umiejscowienia tych samych funkcji, ale na dużo mniejszej przestrzeni. Książka jest bardzo inspirująca, ponieważ pokazuje, że ograniczeniem w projektowaniu jest tak naprawdę tylko nasz umysł. Pokazuje, jak ciekawy i piękny może być mały ogród, jeżeli włożymy w to trochę wysiłku. Każda strona to kolejny projekt przedstawiony w formie rzutu, wizualizacji lub rysunków. O każdej twórczości możemy przeczytać opis wraz z informacją o projektancie. Myślę, że jest to bardzo wartościowa pozycja i zachęcam, do jej czytania.

GARDEN DESIGN – A BOOK OF IDEAS Heidi Howcroft & Marianne Majerus

Ostatnia książka to dla mnie wisienka na torcie. Książkę można zakupić w języku angielskim. Jeżeli nie lubisz czytać lub nie czujesz się do końca dobrze z językiem, nic nie stoi na przeszkodzie żebyś i tak ją zakupił. Książka jest przepięknie wydana, a fotografie zapierają dech w piersi. Znajdziemy tu projekty ogrodów małych i dużych, nowoczesnych i angielskich. Jest to pozycja, którą oglądam prawie codziennie, ponieważ każda strona jest piękna, a ja znajduję w niej sporo inspiracji. Opisy zajmują dużo mniej miejsca niż fotografie ale są naprawdę przydatne. Myślę, że ta pozycja to taki „must have” dla osób, które kochają ogrody. Nie ma znaczenia czy jesteś pasjonatem czy zajmujesz się ogrodami zawodowo. Z tego zakupu będziesz zadowolony 🙂

Jeżeli podoba Wam się post i okazał się dla Was przydatny, napiszcie komentarz 🙂 Będzie to dla mnie informacja, że warto pisać o swojej „ogrodowej biblioteczce”.