Dzisiejszy post przeznaczony jest dla osób, które interesują się architekturą krajobrazu, szukają nowej wiedzy i inspiracji. Może jesteś na początku swojej projektowej drogi, studiujesz i nie jesteś jeszcze na tyle pewny lub pewna siebie, żeby zacząć tworzyć swoje prace?
Zachęcam Cię do przeczytania mojego posta i uzupełniania swojej domowej biblioteczki.
Chciałabym przedstawić trzy pozycje książkowe, które często chętnie przeglądam. Uważam, że nie są to książki, które trzeba przeczytać od deski do deski. W dowolnej chwili w każdej z nich, możemy znaleźć coś, co stanie się inspiracją bądź wskazówką.
PODSTAWY PROJEKTOWANIA OGRODÓW Rosemary Alexander
Jest to książka, która w bardzo przystępny i obrazowy sposób opisuje podstawy, niezbędne do poprawnego projektowania ogrodów. Myślę, że każdej osobie, która zaczyna projektować, książka może okazać się bardzo przydatna. Jeżeli pierwsza rozmowa z klientem to dla Ciebie czarna magia, polecam podrozdział o wymaganiach właściciela ogrodu.
W tej pozycji znajdziemy instrukcje i porady jak planować w ogrodzie poszczególne funkcje, jak korzystać z sąsiadujących widoków, mierzyć działkę czy spadki terenu. Mimo, że projektuję już około 3 lat, często wracam do książki, aby na bieżąco odświeżać wiedzę. To co jest dla nas już oczywiste można pominąć i przejść do rozdziałów, które nas interesują. Myślę, że jest to książka warta uwagi, ponieważ projektowanie ogrodów to nie tylko dbanie o efekt wizualny. Jest to skomplikowany proces wymagający wielu analiz. Ta pozycja pozwala nam uporządkować niezbędną wiedzę.
140 PROJEKTÓW MAŁYCH OGRODÓW Andrew Wilson
Jak sam tytuł głosi w tej pozycji znajdziemy 140 przykładów małych ogrodów. Z pewnością każdy architekt krajobrazu będzie miał lub miał już okazję projektować mały ogród. Mogłoby się wydawać, że mały metraż wiąże się małą ilością prac projektowych. Wbrew pozorom jest to trudniejsze niż tworzenie projektu dużego ogrodu. Wynika to z konieczności umiejscowienia tych samych funkcji, ale na dużo mniejszej przestrzeni. Książka jest bardzo inspirująca, ponieważ pokazuje, że ograniczeniem w projektowaniu jest tak naprawdę tylko nasz umysł. Pokazuje, jak ciekawy i piękny może być mały ogród, jeżeli włożymy w to trochę wysiłku. Każda strona to kolejny projekt przedstawiony w formie rzutu, wizualizacji lub rysunków. O każdej twórczości możemy przeczytać opis wraz z informacją o projektancie. Myślę, że jest to bardzo wartościowa pozycja i zachęcam, do jej czytania.
GARDEN DESIGN – A BOOK OF IDEAS Heidi Howcroft & Marianne Majerus
Ostatnia książka to dla mnie wisienka na torcie. Książkę można zakupić w języku angielskim. Jeżeli nie lubisz czytać lub nie czujesz się do końca dobrze z językiem, nic nie stoi na przeszkodzie żebyś i tak ją zakupił. Książka jest przepięknie wydana, a fotografie zapierają dech w piersi. Znajdziemy tu projekty ogrodów małych i dużych, nowoczesnych i angielskich. Jest to pozycja, którą oglądam prawie codziennie, ponieważ każda strona jest piękna, a ja znajduję w niej sporo inspiracji. Opisy zajmują dużo mniej miejsca niż fotografie ale są naprawdę przydatne. Myślę, że ta pozycja to taki „must have” dla osób, które kochają ogrody. Nie ma znaczenia czy jesteś pasjonatem czy zajmujesz się ogrodami zawodowo. Z tego zakupu będziesz zadowolony 🙂
Jeżeli podoba Wam się post i okazał się dla Was przydatny, napiszcie komentarz 🙂 Będzie to dla mnie informacja, że warto pisać o swojej „ogrodowej biblioteczce”.